Monday, February 6, 2023
Home Stiri Satu Mare Emanuel Gyenes ales ”Omul Anului” în cadrul Galei Laureaților Sătmăreni (FOTO)

Emanuel Gyenes ales ”Omul Anului” în cadrul Galei Laureaților Sătmăreni (FOTO)

Luni, 16 februarie, la Flarmonica Dinu Lipatti a avut loc cea de-a șaptea ediție a Galei Lureaților Sătmăreani, eveniment în cadrul căruia, Emanuel Gyenes a fost ales ”Omul Anului”.
Sala a fost arhiplină, evenimentul debutând cu discursurile oficialităților sătmărene, în cuvântul său președintele Consiliului Județean, Adrian Ștef, declarând că ”avem oameni cu mare talent care merită să fie premiați pentru faptul că prin munca lor sacrifică zilnic talentul, curajul, sufletul pentru profesia lor și promovează cu cinste numele județului Satu Mare, iar oriunde s-ar afla în lume poartă cu mândrie numele de sătmăreni”.
Prefectul Eugeniu Avram a precizat că este un eveniment prin care se dorește într-adevăr identificarea și premierea valorilor și mai mult, stimularea tinerilor de a fi mai determinați în a se perfecționa fiecare în domeniul lui de activitate.
După un scurt moment artistic oferit de către corul Gospel Joyful al Școlii de Artă Satu Mare, rând pe rând au urcat pe scenă nominalizații la Gala Laureaților Sătmăreni, fiind oferite 48 de diplome de merit pentru domeniile “Cultură, artă”, “Învățământ, educație”, “Cercetare”, “Social”, “Servicii sociale” și “Mediul de afaceri”.
Premianții cu diplome de excelență și premii în valoare de 1.000 de lei au fost prof. Koczinger Eva, elevii olimpici la matematică, Schefler Barna și Schefler Gergo, directorul Centrului de Creație, Nagy Orban, cercetător științific, dr. Jager Gianina Diana, director Crucea Roșie Satu Mare, Rodica Borlan, șef serviciu Multisalva, Fulop Szabolcs, lupte – Clubul Sportv Satu Mare, Berei Lenard Istvan, karateka Țincă Răzvan Alexandru, DRM Draxlmaier și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Satu Mare.
Marele premiu ”Omul Anului” i-a fost acordat lui Emanuel (Mani) Gyenes, sătmăreanul care a reprezentat cu cinste atât județul Satu Mare cât și România la cea mai dură competiție din lume, Dakar, dar și care a câștigat clasa Maraton al Raliului Dakar 2015. Acesta a primit o diplomă de excelență și un premiu un valoare de 2.000 de lei.
Emoționat și cu ochii înlăcrimați, Mani a ținut să mulțumească conducerii Consiliului Județean atât pentru premiul pe care l-a primit cât și pentru sprijinul acestora în competițiile la care a participat.
”În primul rând aș vrea să mulțumesc Consiliului Județean pentru acest premiu și să menționez faptul că a fost mereu alături de mine când a venit vorba de concursuri internaționale la care am participat. Vreau să mulțumesc familiei mele și nu în ultimul rând tuturor sătmărenilor care m-au susținut și m-au încurajat de-a lungul carierei mele, acest lucru m-a motivat și o să mă motiveze în continuare să obțin rezultate cât mai bune”, a declarat Emanuel Gyenes.
Diplomele de merit au fost oferite următorilor nominalizați:
Pentru domeniul “Cultură, artă” au fost nominalizați – Cserey Csaba – toboșar și percuționist, Centrul Cultural „G. M. Zamfirescu” Satu Mare, prof. Camelia Dumitru – bibliotecar documentarist, Biblioteca Județeană Satu Mare, Carmen Frățilă (Cădariu) – actriță la Teatrul de Nord Satu Mare, Tincuța Fernea – elevă în clasa a X-a la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, cursantă a Școlii de Arte, Andrei Mihalache – regizor artistic, Teatrul de Nord Satu Mare, Kovacs Nikolett – actriță, Teatrul de Nord Satu Mare – Trupa  „Harag Gyorgy”, Nagy Orban – actor, director de proiecte, programe, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, Ștefan Novak – dirijor-orchestrator, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare, Daniel Răceu – concert-maestru, Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” Satu Mare, Gabriela Tănase – coregraf și profesor de balet în cadrul Școlii de Arte și Ciprian Vultur – actor, Teatrul de Nord Satu Mare.
La capitolul “Învățământ, educație” îi regăsim pe Fabian Armin – premiul I, olimpiada națională de Religie, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Doina Feher – profesor de educație tehnologică, Școala Gimnazială „Ion Creangă Satu Mare, Koczinger Eva – profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Kovacs Peter Zoltan – premiul I, olimpiada de Limba și literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei, Polcz Zita – profesor de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Schefler Barna – premiul I, olimpiada internațională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Schefler Gergo – premiul I, olimpiada internațională de matematică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, Szabo Csilla – profesor de limba și literatura maghiară, Liceul Teoretic Carei, Trepszker Erika – profesor de religie romano-catolică, Liceul Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare și Octavia Zelic – premiul I, olimpiada națională de Educație tehnologică, Școala Gimnazială „Ion Creangă” Satu Mare.
Doamnele dr. Iegar Gianina-Diana – cercetător științific, Muzeul Județean Satu Mare și conf. univ. dr. Olimpia Neagu  – responsabil proiecte de cercetare științifică și relații internaționale la nivelul filialei Satu Mare a Universității de Vest „Vasile Goldiș” vor fi recompensate pentru rezultatele de cercetare.
Domeniul “Social” este reprezentat de Alina Perșa – specialistă în acțiunile de promovare și apărare a drepturilor și inițiativelor copiilor și tinerilor și îmbunătățirea vieții prin implicarea activă în societate.
“Sportul” este un alt capitol foarte bine reprezentat, și anume:  Samel Lorand Karoly- judo C.S.Unio – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Halas Marian – judo – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Berei Lenard Istvan – lupte – Clubul Sportiv Satu Mare, Bodârlău Gheorghe Cristian – judo – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Bodo Benjamin  – scrimă – Clubul Sportiv Satu Mare, Bartincki Attila           – karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Răzvan Alexandru Ținca – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Igor Beniamin Bălăcescu – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Florin Mihali – karate – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Bacs Mate – karate SKDUN – Karate Do B.F.K.S. Carei, Alexandru Bretan – sportiv la Cercul de Karting, cel mai tânăr membru al echipei de karting sătmărean, Gyenes Emanuel – medalie de aur Red Bull Sea to Sky, Sergiu Oprea           – medaliat la concursurile de judo, Raul Oprea – medaliat la concursurile de judo, Adrian Ciprian Szilagyi – scrimă/spadă – Clubul Sportiv Municipal, Ioan Alexandru Morar – handbal – Clubul Sportiv Municipal, Vasile Maxim – popice – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Laza Ramona Eniko – baschet – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare și Raluca Anturia Nicoară – volei – Clubul Sportiv Municipal Satu Mare.
Rodica Borlan – Crucea Roșie Satu Mare, Fulop Szabolcs – șef serviciu Multisalva, Inspectoratul pentru situații de urgență Satu Mare-SMURD și Caritas Satu Mare reprezintă serviciile sociale, iar DRM Draxlmaier România Sisteme Electrice SRL  – Camera de Comerț și Industrie Satu Mare mediul de afaceri.
Evenimentul a fost organizat de Consiliul Județean Satu Mare.
gala laureatilor 2015 (1) gala laureatilor 2015 (6) gala laureatilor 2015 (7) gala laureatilor 2015 (11) gala laureatilor 2015 (12) gala laureatilor 2015 (14) gala laureatilor 2015 (16) gala laureatilor 2015 (19) gala laureatilor 2015 (20) gala laureatilor 2015 (21) gala laureatilor 2015 (23) gala laureatilor 2015 (25) gala laureatilor 2015 (27) gala laureatilor 2015 (29) gala laureatilor 2015 (30) gala laureatilor 2015 (31) gala laureatilor 2015 (33) gala laureatilor 2015 (35) gala laureatilor 2015 (40) gala laureatilor 2015 (42) gala laureatilor 2015 (54) gala laureatilor 2015 (59) gala laureatilor 2015 (68) gala laureatilor 2015 (74)
 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Eminem – Stronger Than I Was

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Dj Dark – Chill Vibes

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Leona Lewis – Bleeding Love (Dj Dark & Adrian Funk Remix)

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Silicon Valley Guru Affected by the Fulminant Slashed Investments

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments

Ciprian Marius Pavel Bojan on Sorin Oros: Români, votați P.S.D.!
vidanja să curețe rahatul politic din Carei on UAT Carei refuză satului Ianculești dreptul la Cămin Cultural
nu puneti bete-n roate justitiei, on Baroului Satu Mare au intrat în grevă
catalina on A începul BACU-ul
Balog Radu on Evenimente rutiere
claudia on Evenimente rutiere
lorena on Și-a dat foc
anonim on Evenimente rutiere
Horia Mărieș on Fantoma din castel
un cetatean turmentat on Cu balena în grădină