Friday, January 27, 2023
Home Stiri Satu Mare Conferință comună a ONG-urilor sătmărene din domeniul social pe tema mecanismului „2%”

Conferință comună a ONG-urilor sătmărene din domeniul social pe tema mecanismului „2%”

11015751_951726188180437_2584751141873793343_n

La inițiativa Asociației Stea, mai multe ONG-uri sătmărene au participat miercuri, 3 martie la o conferință de presă pe tema promovării mecanismului 2% pentru susținerea domeniului social, eveniment care s-a desfășurat în sala de ședinte a Consiliului Local Satu Mare cu începere de la ora 10.00. Conferința avut ca scop informarea sătmărenilor privind modul de direcționare a 2% din impozitul pe venit aferent anului 2014 precum și prezentarea acțiunilor și programelor realizate de către organizațiile non-profit active în domeniul social, către care contribuabilii pot direcționa procentul de 2%, contribuind la dezvoltarea comunității noastre. Agenda conferinței a cuprins următoarele tematici: Prezentarea mecanismului „2%”, prezentarea acțiunilor/serviciilor pentru care ONG-urile sătmărene din domeniul social își propun să utilizeze resursele obținute prin acest mecanism si cuvântul invitaților. ONG-urile care au ales să se implice în această acțiune comună au dorit să transmită sătmărenilor faptul că printr-un gest simplu care nu costă nimic, fiecare contribuabil poate decide să contribuie la rezolvarea unor probleme care afectează comunitatea noastră. Pentru mai multe detalii, vă stăm la dispoziție la telefon 0361-884330 sau 0747-870609 persoana de contact: Leontina Volosciuc, asistent manager, e-mail: [email protected] sau vă rugăm să vizitați:www.asociatiasteasm.ro.

Despre Asociația STEA
Asociația STEA este o organizație neguvernamentală înființată în anul 2004 a cărei misiune este aceea de a contribui și de a milita pentru respectarea drepturilor fiecărui copil și tânăr, pentru ca acesta să se dezvolte ca parte a unei societăți responsabile. Asociația Stea luptă împotriva cerșetoriei și a exploatării copiilor și tinerilor susținându-i să devină independenți prin educație și obținerea unui loc de muncă.

Această conferință de presă a fost organizată de către Asociația Stea în cadrul proiectului „Parteneriat inter-sectorial –baza serviciilor sociale de calitate” implementat în parteneriat cu Serviciul Public de Asistență Socială Satu Mare, Poliția Locală a municipiului Satu Mare și Direcția de Evidență a Persoanelor în perioada 16 mai 2014 – 30 aprilie 2016. Proiectul este finanțat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul programului Fondului ONG în România (www.fondong.fdsc.ro). Bugetul proiectului este de 211.326,61 Euro, din care 186.160,36 Euro finanțare nerambursabilă și 25.166,25 Euro contribuția Asociației Stea și a partenerilor săi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Eminem – Stronger Than I Was

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Dj Dark – Chill Vibes

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Leona Lewis – Bleeding Love (Dj Dark & Adrian Funk Remix)

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Silicon Valley Guru Affected by the Fulminant Slashed Investments

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Recent Comments

Ciprian Marius Pavel Bojan on Sorin Oros: Români, votați P.S.D.!
vidanja să curețe rahatul politic din Carei on UAT Carei refuză satului Ianculești dreptul la Cămin Cultural
nu puneti bete-n roate justitiei, on Baroului Satu Mare au intrat în grevă
catalina on A începul BACU-ul
Balog Radu on Evenimente rutiere
claudia on Evenimente rutiere
lorena on Și-a dat foc
anonim on Evenimente rutiere
Horia Mărieș on Fantoma din castel
un cetatean turmentat on Cu balena în grădină